Sign in to follow this  
weddell

Hjemmelavet Protein-shake

Recommended Posts

Mit spørgsmål er kort..

Kan man lave sin egen protein-shake, uden at investere i diverse protein-pulverprodukter?

Jeg har ikke moneterne til at investere i det.. Men er der et alternativ til proteinshaken efter træning?

:blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja

Cacao Mælk. Indholder cirka 30gram protein, og godt med sukker.

En sukkerfri udgave kaldes mælk :laugh:

Det er bare surt, at med de store prisstigninger på mælk, så er det faktisk billigere at købe protein pulver, set ud fra kg prisen for protein.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Det er bare surt, at med de store prisstigninger på mælk, så er det faktisk billigere at købe protein pulver, set ud fra kg prisen for protein.

Tja det er nu ikke mælken prisen der har ændret det. Det her altid været billigere.

Protein er jo også steget. 630kr for 5kg protein, er 130kr pr kg. Altså 13kr for 100gram, altså 4,3kr for 33gram.

Det er cirka hvad der er i en liter mælk (CIRKA blev der sagt)

En liter mælk kan vel fås til 5-6kr i Netto de fleste steder. Så jo, det er billigere

Men hvor meget mælk skal man så hælde ned i løgneren før det har nogen virkning, og er det lige så godt som proteinpulver? :4drunk:

1Liter

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tja det er nu ikke mælken prisen der har ændret det. Det her altid været billigere.

Protein er jo også steget. 630kr for 5kg protein, er 130kr pr kg. Altså 13kr for 100gram, altså 4,3kr for 33gram.

Det er cirka hvad der er i en liter mælk (CIRKA blev der sagt)

En liter mælk kan vel fås til 5-6kr i Netto de fleste steder. Så jo, det er billigere

1Liter

Er det lige så godt som proteinpulver eller er det bare en lokumsløsning?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tja det er nu ikke mælken prisen der har ændret det. Det her altid været billigere.

Protein er jo også steget. 630kr for 5kg protein, er 130kr pr kg. Altså 13kr for 100gram, altså 4,3kr for 33gram.

Det er cirka hvad der er i en liter mælk (CIRKA blev der sagt)

En liter mælk kan vel fås til 5-6kr i Netto de fleste steder. Så jo, det er billigere

1Liter

Trådstarterens problem var at han synes proteinpulver er for dyrt, hvorefter du foreslår noget dyrere. Ikke fordi det er dårligt råd, mælk har skam en flot næringsprofil, men ikke hensigtsmæssigt med hensyn til penge. Men vi må da håbe at man snart kan købe en liter mælk til 3,95 igen.

Tjekkede markedet for et par dage siden, idet jeg netop stod over for om valget skulle stå på mælk eller pulver. Der fik jeg med de billigste priser, at protein fra mælk kostede 150 kr kg og pulver 110 kr kg. Men selvfølgelig er det lige vidt, for det er de færreste, jeg kender, som kan indtage prot pulver uden mælk.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trådstarterens problem var at han synes proteinpulver er for dyrt, hvorefter du foreslår noget dyrere. Ikke fordi det er dårligt råd, mælk har skam en flot næringsprofil, men ikke hensigtsmæssigt med hensyn til penge. Men vi må da håbe at man snart kan købe en liter mælk til 3,95 igen.

Tjekkede markedet for et par dage siden, idet jeg netop stod over for om valget skulle stå på mælk eller pulver. Der fik jeg med de billigste priser, at protein fra mælk kostede 150 kr kg og pulver 110 kr kg. Men selvfølgelig er det lige vidt, for det er de færreste, jeg kender, som kan indtage prot pulver uden mælk.

Engangs udgiften er væsentlig mindre. 5kg protein koster 600kr. En liter mælk koster 6kr. Rigtig mange mennesker (har jeg ladet mig fortælle) har ikke luft nok, eller styr nok på deres økonomi til at de har 600kr eller mere til rådighed til den slags indkøb. Derfor mit svar.

Ellers har du naturligvis ret i din anke. Og jeg bruger også altid selv protein pulver. Især fordi jeg sjældent kun indtager 30gram, og i øvrigt også har brug for carbs samtidig

Share this post


Link to post
Share on other sites
Engangs udgiften er væsentlig mindre. 5kg protein koster 600kr. En liter mælk koster 6kr. Rigtig mange mennesker (har jeg ladet mig fortælle) har ikke luft nok, eller styr nok på deres økonomi til at de har 600kr eller mere til rådighed til den slags indkøb. Derfor mit svar.

Hmm den tanke tænkte jeg ikke, det har du selvfølgelig ret i. Og ved nærmere eftertanke, så kan det være at trådstarteren, er så heldig, at der er mor som handler ind, og derfor slet ikke behøver bekymre sig om de alarmerende stigende mælkepriser. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

En opskrift jeg fået fra en veninde som mener hun ikka kan tåle proteinpulver:

2,5 dl kærnemælk

2 spsk frosne hindbær

1-2 spsk honning

1-2 spsk fløde

Aner ikke hvad kiloprisen bliver, dok... Det pulver jeg senest købt, kostede cirka 12kr per portion og det synes jeg er en OK pris.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aner ikke hvad kiloprisen bliver, dok... Det pulver jeg senest købt, kostede cirka 12kr per portion og det synes jeg er en OK pris.

Den smager sikkert fint men der er godt nok ikke ret meget protein i sådan en

Share this post


Link to post
Share on other sites
Den smager sikkert fint men der er godt nok ikke ret meget protein i sådan en

Nej - hun er også en meget lille pige... Hvis man laver dobbelt portion kommer man jo alligevel op på en lille smule mere. Eller mixe nogle frø ned :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Køb proteinpulver i bulk fra nogle af de billige web steder, så kommer du ned på en anstændig pris.

Dog skal det siges at alle fødevarepriser er steget i DK. Så der er ikke så meget andet at gøre end at tjene flere penge, eller spare et andet sted.

Share this post


Link to post
Share on other sites
En opskrift jeg fået fra en veninde som mener hun ikka kan tåle proteinpulver:

2,5 dl kærnemælk

2 spsk frosne hindbær

1-2 spsk honning

1-2 spsk fløde

Aner ikke hvad kiloprisen bliver, dok... Det pulver jeg senest købt, kostede cirka 12kr per portion og det synes jeg er en OK pris.

:crazy: sådan en hver gang efter træning og jeg tror nok jeg bliver større..ikke muskelmæssigt desværre!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Det der er ikke en protein shake, men en fedt- og kulydrat shake :wink:

Fedt og kulhydrat skal man nu også have, jo :wink: Min veninde er nu en af de der typiske "hard gainers" og havde kun godt af det. Jeg kan også tåle at køre meget fedt ned. Du skal bare tajme det rigtigt og give den gas og ikke spise lort i øvrigt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:crazy: sådan en hver gang efter træning og jeg tror nok jeg bliver større..ikke muskelmæssigt desværre!

Det kommer vel an på hvordan du spiser og træner i øvrigt :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Der er forskel på restitutionen for kvinder og mænd.

Kvinder skulle efter noget nye ofrskning restutuere bedre efter cardio på et mere "mixed meal".

Dv.s en blanding af kulhydrat, fedt og protein.

Det samme kunne snildt gøre sig gældende inden for styrketræning.

Det vides ikke. Så det kan godt være et god tbud til Post WO ernæring.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeg ved godt at det her er et gammelt emne, men jeg fandt et godt link. Wheyprotein pulver er i realiteten bare ostevalle. Lav noget hjemmelavet ost og brug vallen (ret ulækkert egentligt).

Her er der en vejledning til at lave det selv. Så må i selv regne ud om det kan betale sig at lave det derhjemme eller købe det som pulver.

Link:

http://eatcleanlifthard.com/forum/showthread.php?t=17601

Hvis der er nogen der vælger at lave det og smage på det, så vil jeg da meget gerne vide hvordan ostevalle smager :s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this