Nyhedsbrev

Konditionstestning

KonditionstestningVejledninger og beregnere - fra utrænet til elite.

Beregnere

Vælg en beregner fra listen
Find dit kondital med en vilkårlig løbedistance
Find dit konditalRuteopmåleren har fået en ny smart funktion indbygget. Du kan nu få beregnet dit kondital ud fra lige præcis den tur du har løbet. Du tegner blot din rute op, klikker på "Beregn kondital" og indtaster din tid.

Tre ting skal dog være opfyldt:

  • Du skal have løbet turen så hurtigt du kan og være varmet op i forvejen
  • Ruten skal være næsten flad.
  • Distancen skal være mellem 1500 meter og 42 km.

Herefter kan du evt. slå op i tabellen for kondital og se hvordan du ligger i forhold til din aldersklasse.

Reference:
New approaches to predict VO2max and endurance from running performance.
Tokmakidis SP, Léger L, Mercier D, Péronnet F, Thibault G.
Journal of Sports Medicine, 27:402, 1987.

 

Kommentarer (14)add comment

theis nielsen sagde:

"jeg har fået lavet konditest via online metoden på cykel og via en watt max test. resultat 72 og 70. Ud fra denne løbe test ender jeg med et resultat på ca 62-63. Det skal siges at jeg cykler konkurrence og cykler betragtelig mere end jeg løber. Men hvordan kan udsvinget være så stort i forhold til løb og cykling??"

Det er fordi de forskellige test er noget bullshit. Du kan ikke brug dem til en skid, andet end at tror du har en bedre/dårligere kondition end du egentligt har.

Den eneste rigtige måde at teste sig selv på, er ved at kører cykelløb og kører dit max. også kan du sammenligne med dine egne tider.

25. juni 2010

Jan E sagde:

jeg har fået lavet konditest via online metoden på cykel og via en watt max test. resultat 72 og 70. Ud fra denne løbe test ender jeg med et resultat på ca 62-63. Det skal siges at jeg cykler konkurrence og cykler betragtelig mere end jeg løber. Men hvordan kan udsvinget være så stort i forhold til løb og cykling??

24. juni 2010

Michael Andersen sagde:

5,2 km. på 19,6 min.

25. december 2009

CKB sagde:

27 år - kondital 50,3 (4,2 km på 20 min)

23. september 2009

Kadollah sagde:

Hej
Der er muligvis blevet spurgt om det før, men er der nogen der ved hvilken formel ruteopmåler.dk bruger til at beregne kondital udfra, når kun tid og længde er givet?


18. august 2009

Johan, fleggaard sagde:

14 år, kondital 58,9 på en rute der er 10,5 km

05. april 2009

Sven Aaskilde sagde:

Jeg bor i Hillerød. Når jeg skriver "Hillerød" i "Find dit område" ender jeg i Tyskland. Nu er det nødvendigt at skrive "Hillerød, Danmark". Denne ændring er sket siden en gang sidst i 2008. Hvad er forklaringen?

Venlig hilsen

Sven Aaskilde

01. april 2009

Kristine sagde:

Jeg er 12 år, kontital= 55,9

13. marts 2009

Jørgen L sagde:

Hailes rekord er nu snarere 2.03.59 ;-)

17. december 2008

Morten Z sagde:

Michael -> Det passer nu meget godt synes jeg og jeg tror ikke at Haile har et højere kondital. Der er andre discipliner der stiller højere krav til maksimal iltoptagelse end marathon gør - f.eks. 5.000 meter.

Den særlige konditalstabel for verdensklasse atleter skal altså også tages bogstaveligt - altså vurderingen "Høj" betyder høj ift. andre der ligger i verdenstoppen.

07. december 2008

Michael sagde:

Superværktøj, men en sjov bemærkning følger; Jeg prøvede for sjov at tegne en rute på 42.195km dvs. Marathon distancen som jo er en ultimativ kredsløbsdisciplin, og indtaste verdensrekorden på 2.04.26 i Berlin 2008. Konditallet blev 84.5. Hvem ringer og fortæller Haile Gebrselassie at hans kondital ikke ligger i den meget høje ende af tabellen, men kun i høj, så han er nødt til at forbedre sig:) Måske skulle han smide nogle kilo :)

07. december 2008

Morten Z sagde:

Anders -> Der er en rimelig god sammenhæng mellem en maksimal løbeindsats og konditallet. Du kan læse mere om konditionstestning her.

Morten N -> Værdien af en reference har ikke nødvendigvis noget med dens alder at gøre. Ældre referencer kan rekvireres gennem et universitetsbibliotek, hvis man har adgang til et.

27. november 2008

Morten N sagde:

Reference er jo utroligt gammel og ligger ikke engang som abstract eller link på pubmed. Findes den andet steds?

27. november 2008

Anders sagde:

Det må være et utrolig upålideligt "kondital" du forsyner dine brugere med der.
Jeg troede kondital skulle måles med iltopmålingsudstyr m.v.
Det mener jo til forveksling om:
http://www.motion-online.dk/blogs/redaktoerens_blog/fitnesskaeden_sats_koerer_plat_og_userioes_kampagne/
Har sviner du SATS til for at misbruge "Body Age" - og du gør tilsvarende med "kontital".

Eller har jeg misforstået noget her?

27. november 2008


Skriv kommentar
mindre | større

busy