Konditionstestning

KonditionstestningVejledninger og beregnere - fra utrænet til elite.

Beregnere

Vælg en beregner fra listen

Træningsprogrammer

Vælg et program fra listen
Skulderskader - Træning af Rotatorcuffen
Skulderens led er involveret i næsten alle former for træning og sport. På grund af dens store bevægelighed er skulderen særligt udsat for skader og en lille gruppe af muskler der tilsammen kaldes rotatorcuffen er især vigtige ved forebyggelse og genoptræning.

Rotatorcuffen

Rotatorcuffen består af 4 små muskler der sidder omkring skulderleddet:

  • supraspinatus
  • infraspinatus
  • teres minor
  • subscapularis

Højre skulder set bagfra

Højre skulder set forfra

Skulderleddet har en relativ løs ledkapsel, som ikke bliver støttet særligt effektivt af ledbånd. Konstruktionen er hensigtsmæssig fordi den tillader stor bevægelsesfrihed i skulderleddet.

Rotatorcuffens muskler virker i den forbindelse som et sæt aktive ledbånd og deres funktion er primært at bidrage til skulderleddets stabilitet.

Problemet opstår hvis rotatorcuffens muskler er for svage eller leddets bevægelighed er blevet ændret efter f.eks. at skulderen har været gået af led.

Behandling, Genoptræning og forebyggelse

Håndteringen af en skulderskade kan inddeles i 3 faser:

1. Behandling. Den umiddelbare behandling af en skulderskade bør gives af en læge eller fysioterapeut.
2. Den lette genoptræning. Består typisk af frie bevægelser, statisk træning, træning med elastik eller meget lette vægte.
3. Afsluttende genoptræning/forebyggelse. Den lette genoptræning er blevet "for let" og man nærmer sig det punkt hvor man skal blive klar til sin normale idrætsaktivitet igen. Træningen skal her bestå af "rigtig vægttræning" med gradvist stigende belastning. Træningen her er den samme som man bør lave regelmæssigt for at forebygge skulderskader.

Øvelserne nedenfor henvender sig primært til fase-3 træning.

Øvelser:

Når man skal træne rotatorcuffen foregår det bl.a. med øvelser hvor man rotererer overarmen. Infraspinatus, teres minor (og lidt supraspinatus) kan udadrotere overarmen og subscapularis kan indadrotere overarmen. Supraspinatus bliver bedst trænet ved øvelser, hvor man fører overarmen opad eller skråt opad bagud.

 

De fire øvelser ovenfor illustrerer de fire grundlæggende rotationsbevægelser man kan træne for at ramme det meste af rotatorcuffen. Selv om man ikke har en specialmaskine som på tegningen, kan man med en almindelig cablecross og lidt opfindsomhed sagtens komme til at lave dem alligevel.

Udadrotationsbevægelser kan også nemt laves med håndvægte. Indadrotationsbevægelser laves dog bedst med et kabeltræk (som vist ovenover).


 

De isolerede rotationsøvelser gør det dog ikke alene. Det er vigtigt også at lave øvelser hvor man laver opad-, bagud- og fremad-bevægelser. Disse øvelser involverer også andre muskelgrupper, hvilket dog kun er en fordel. Det er især vigtigt også at lave abduktioner (opad-), da disse rammer supraspinatus effektivt.
Eksempler på sådanne øvelser er ovenstående variationer af laterals og cable-flyers.

En effektiv (hård) kombinationsøvelse til forebyggelse af skader er "Cuban-press" - en øvelse hentet fra vægtløftning.

Man starter med at holde vægtstangen stille lige under brystbenet. Herfra fører man vægten fremad og opad i en roterende bevægelse. Når vægten er over hovedhøjde strækker man albuerne.

Alsidig træning
En del andre muskler bidrager også til skulderleddets stabilitet; generelt alle muskler der udspringer fra kroppen eller skulderbladet og hæfter på overarmen. Udover de fire muskler i rotatorcuffen drejer det sig om: teres major, latissimus dorsi, deltoideus, det lange hovede fra triceps, det lange og det korte hovede fra biceps, choracobrachialis og pectoralis major.

Det er derfor også vigtigt at lave øvelser der styrker disse muskler. (se øvelsesbiblioteket)

Som med al anden styrketræning der sigter mod skadesforebyggelse eller genoptræning, er det vigtigt, at man holder sig under smertegrænsen. Samtidigt er det også vigtigt, at man gradvist øger belastningen efterhånden som man bliver stærkere. Træning med elastikker, håndklæder osv. kan være udemærket til en begyndelse, men senere i genoptræningsforløbet (eller til forebyggelse) når træningen skal være virkelig effektiv, så er det nødvendigt med den rigtige vægttræning.

Af Morten Zacho, cand. scient.

 



Kommentarer (27)add comment

allan jensen skrev:


i skal bare holde den i ro 6 måneder,, og gør det nu, ikke noget med at i lige skal se ad det bliver kun værre, og den skade kan blive permenet,, kvinderne skal nok synes om jer aligevel,
01. december 2011

rdt skrev:


@Henrik Jensen: Naturligvis skal du holde op med at lave en øvelse, hvis den giver dig smerter. Ligeledes skal du kun lave øvelserne i denne artikel, hvis det kan gøres, uden at du får ondt. Ja, det kommer måske til at betyde, at du skal bruge noget ekstra tid på skuldertræning senere, men det er jo langt bedre at gå langsomt frem og blive klar igen senere end at forcere tingene og risikere at gøre skaden værre.
25. november 2011

Henrik Jensen skrev:


4 måneder, skal der stå..
23. november 2011

Henrik Jensen skrev:


Hej
Jeg er begyndt at døje med en skulderskade, formentlig efter for tungt og forkert bænkpres.
Får det nogen betydning for kroppen, at man i en periode holder pause med bænkpres og military og fokuserer på let træning for rotatorcuffen som vist. Jeg tænker, får det nogen betydning for kroppens udseende at øvelserne ikke længere følges ad? Jeg har tænkt mig at fortsætte med mine øvelser for ryg, mave og ben.
Jeg træner efter et HST program, og har gjort det i ca måneder, så det er enormt irriterende at netop som resultaterne så småt viser sig, så kommer skaden.
23. november 2011

birgit pedersen skrev:


Jeg har fået konstateret en partiel supraspinatus ruptur, det gør ikke direkte ondt, men jeg har hele tiden en sovende fornemmelse i overarmen...........Irriterende, er der andre der kender det ????
31. oktober 2011

piravinth skrev:


et par uge siden fik jeg en skulder skade på min venstre skulder. hvad skal jeg gøre. kan jeg bare genoptræne med lette vægte nu ellér skal jeg tage en pause først?????? og hvis det gør ondt mens jeg tager øvelserne skal jeg så gå mindre i kilo???

tak på forhånd
26. september 2011

Jan 42 skrev:


Hej håber der er nogen som kan fortælle mig noget ang skulder skade?
Jeg er kommet galt af sted med windsurfing for 1mdr siden fik min skulder ud af led, den blev sat på plads samme dag på hospital, og nej det gjorde undt. men siden den dag har jeg så mange smerter, at søvn for man ikke noget af. Har fået den røngten 3gange og den ser hvor den skal, men har spurt til ang senere om de kan være beskadet, men det vil de først se på om 1,5 mdr. Jeg kan bevæge min arm lidt op og ned men ikke ud til siden.
Mvh Jan
12. august 2011

Rehab skrev:


Hej Mathias

Ovenstående øvelser er gode til generel styrketræning af skulderens muskler.
Skulderen er meget kompliceret at undersøge og genoptræne, og træner man forkert så kan det øge smerterne. Det er vigtigt af finde en fysioterapeut der ved noget om skuldre. Få din skulder undersøgt og bliv instrueret i de "rigtigte" øvelser.
En ting ovenstående øvelser ikke tager højde for, er at man skal have et stabilt skulderblad inden man starter med for meget vægt. DVS. scapula setting øvelser hvis skulderbladet er ustabilt. Det kan en fys hjælpe med.
Hygge
26. april 2010

abdi k ali skrev:


hej jeg er en mand og er 26 år gammel jeg blev strålebehandlet ca. 9 år siden i nakke og hals på begge sider. Jeg fik skader af strålebehanlingen mine nakke skulder musker er meget stiv har meget smerter, min hals er blevet meget lille. Idag går til stykkertræning er der noget jeg kan gør for at støre hals findes der noget midecin eller specialle øvelser
24. marts 2010

Mathias K. Christensen skrev:


Hej. Jeg har døjet med mine højre skulder i snart et år har ingen anelse om hvordan skaden er sket eller hvordan det er kommet, jeg har smerter i skulderen hver dag, har været ved fysioterpeut, kiropraktor og speciallæge. Men ingen har kunne give mig et svar om hvad jeg døjer med. Så nu prøver jeg selv at genoptræne skulderen. Men mangler nogle rigtige øvelser. Så ville høre om de 4 øvelser i toppen ville være gode eller om der kunne være nogle andre som ville være mere fornuftige at bruge :)
10. februar 2010

J-N skrev:


Att: Tina

Du løber højst sandsynligt og spænder, ubevist, i dine skuldre når du løber. Der sidder nemlig en masse små muskler i din skulder/nakke region, som har kontakt med dit hovede. Hvis de bliver "irriteret" kan det forårsage hovedpine. Så prøv at lad armene slaske lidt mere når du løber:)

20. august 2009

Cam skrev:


Der er mange der får ondt i skulderen ved bænkpres- især mænd fordi de faktisk ikke har så stor bevægelighed i skulderleddet. Derfor kommer der et stræk på ledkapslen når stangen føres mod brystet og det kan føre til en skade. Prøv der at kombinere rotatocufftræningen med ikke at gå så langt ned med stangen Lad være med at komme ned og støde fra på brystkassen hvis du evt. gør det.
16. juni 2009

Tini skrev:


Hej..
Jeg løber ca 3 gange i ugen.. 3 km.. Hvis jeg kommer op over de 3 km, begynder jeg at få ondt i skulderene og kraftig hovedpine.. Nogen forslag til hvad jeg kan gøre ved det??
Jeg har løbet i ca et halvt år og det har hele tiden været sådan..
Mvh Tina
04. maj 2009

johnny skrev:


hej jeg lider meget af smerte i højre skulder. men kund når jeg træner
inlejner press med hånd vægte . jeg har holdt en pause på 3 månder men det hjalp ikke .så jeg må jo leve med dit LORT
20. marts 2009

Bjarne Mouritsen skrev:


er der noget man kan gøre ved en skulder som der skal
skiftes vor jeg stadig går på arbejde (diamantboring/skæring)
det bliver stadig mere smertefuld og det er mindere og mindere
bevægelse
04. februar 2009

Rikke Jensen skrev:


Hej.
Hvordan kan det være jeg ikke kan læse hele teksten?
Er det min computer eller er det en fejl på siden?
27. oktober 2008

Janus skrev:


Jeg kender godt det med ondt i venstre skulder, fra bænkepres, afhængig af hvor meget skade man har lavet, skulle det være muligt at rette op på den.
Måske skal man kigge sin løfteteknik igennem, herefter træningsprogram træner man for meget af forsiden af overkroppen ift. bagsiden af skulder?
Det ville under alle omstændigheder, være godt at udføre de øvelser for rotatorcuffen, men på et eller andet tidspunkt skulle vi jo gerne kunne køre noget bænkpres, millitary, etc.
Når jeg skal igang med bænkpres igen, vil jeg kigge lidt på min Rom(range of movement) måske er jeg ikke bygget til at køre den fulde bevægelse, og må nødvendigvis stoppe f.eks. 5cm over brystet (en hjælpende hånd eller træklods)
Man skal ihvertfald ikke træne så det gør virkeligt gør ondt, når man genoptræner.
lyder det helt hen i vejret?




18. oktober 2008

Hans skrev:


Hej. Jeg selv har døjet en hel del med betændelse i min højre supraspinatus, efter mange år med hård brysttræning. Efter to binyrebarkhormonbehandliner havde jeg stadig så store smerter, at jeg ikke kunne opretholde mit træningsniveau. Jeg satte derfor min træningsintensitet ned og påbegyndte en møjsommelig genoptræning af hele mit skulderled (med brug af alle tænkelige skuldergenoptræningsøvelser). Dette havde dog desærre ingen effekt. Jeg led stadig af store smerter. Jeg var derfor til sidst tvunget til helt at droppe min træning af overkroppen, hvilket medførte et svigt i min motivation, som igen medførte en styrketræningspause på halvandet år.

Men nu kommer det positive ved min historie, for jeg har netop genoptaget min styrketræning, og jeg kan køre stort set alle overkropsøvelser uden problemer (bortset fra min højtelskede bænkpres). Jeg er derfor (stort set) tilbage på mit tidligere niveau, dels i styrke og i fysik. Hvordan det? Jeg har holdt pause!

Mit råd til alle jer med betændelsesskader i skulderledet (afhængig af skadesgraden selvfølgelig): Ta' jer en pause! Koncentrer jer om de områder, der for mange bliver sprunget over til træning (evt. benene?).

Tro mig, jeg ved godt, at det for mange slet ikke er en reel mulighed at holde pause fra træning. Det var det i hvert fald ikke for mig i sin tid, hvilket resulterede i en tvunget pause på halvandet år. Men det er bare så vigtigt, at I forstår, hvor lang tid det kommer til at tage, hvis I fortsætter med at træne hårdt med en skulderskade. Hvis ikke I vil overgå samme skæbne, så tag imod dette råd: Giv jeres skulder fuldstændig ro i en længere periode! Og start så op igen med negativ træning. Det gjorde jeg og det virkede, omend efter en meget, meget lang pause.

God træning
03. juli 2008

Simona Nielsen skrev:


hej.. jeg har overbelastet min skulder i forbindelse med en ny arbejds stilling som sprøjte maler. min læge siger at jeg har fået sene skede hinde betendelse i højre skulder. jeg har så prøvet at træne lidt med stort set alle øvelser men det hjælper mig ikke jeg har stadig meget ondt og ind i mellem er min skulder helt stiv om morgenen. nogen som har et forslag til hvad jeg skal gøre?
12. februar 2008

sune guldbrandsen skrev:


hej jeg har også haft ondt i skuldrene på grund af bænkpres..... men så snakkede jeg med to kiopraktor studerende og de sagde begge to at jeg skulle begynde på de 2 første øvelser der er vist deroppe .
dette gjorde jeg så og efter en måned var der ingen problemer det har der ikke været i et år nu ... og skaden værede 1år .
09. juli 2007

HeB skrev:


Og samtidig med skal du faktisk styrke dine øvre rygmuskler, specielt i området omkring skulderbladende!
05. juli 2007

nikolaj lysell petersen skrev:


jeg har også den skulder skade jeg fik den til brydning for 1½ år siden og træner meget derhjemme armbøjninger og dips røre det ved Rotatorcuffen jeg kan mærke smerten men ignorere den og regner med at det går over på et tidspunkt men kan ikke vente smilies/sad.gif der er også nogen der siger at det kan være en forstukket sene vil i være sød og svare mig det kommer en gang imellem og jeg ved ikke hvad det er smilies/shocked.gif

hilsen nikolaj smilies/grin.gif


tak
01. juni 2007

momo skrev:


Jeg har det på samme måde som Stig har. Jeg får ondt i min venstre skuldre når jeg træner bryst.. Specielt ved bænk press...
12. april 2007

Jokumsen skrev:

...
Jeg traener med mine vaegte som dette vil passe mig, sommetider nyder jeg at kaste min 15kg hndvgt op i luften og gribe den med foden
26. marts 2007

Jonas Buus skrev:

...
Goddag.. Jeg er lige kommet fra motionscentret af med en smerte i min venstre skulder.. Jeg har meget lnge djet med mine skuldre, specielt den venstre. Jeg styrketr渦ner med stor belastning, men til mine skuldervelser har jeg ikke srlig mange kg p覥 vgtene. Jeg laver flere af de velser der ses ovenfor i artiklen, men alligevel bliver min skulder ved med at g游re ondt? Hvorfor styrker disse velser ikke mine skuldre?
13. oktober 2006

stig skrev:

...
hej hej. jeg har også det der skulder problem specielt i den venstre. men syntes at jeg mærker mest til den når jeg træner bryst. f.eks. i benk-press kan det passe?? eller har jeg en helt anden skade??

MVH. Stig
28. august 2006

Martin skrev:

...
Jonas Buus ---> Smart nok at du belaster din krop og ikke belaster din skuldre, som du kan regne ud fra billederne oven over er der andre muskler som ogs har effekt p din skulder. f.eks. g奥r bryst velser tit udover din skulder. Specielt bnk pres, s覥 den sku du mske holde dig fra et stykke tid, tag det roligt og f skuldrene iorden og start s奥 stille op igen!
10. august 2006

Skriv kommentar
smaller | bigger

busy