Nyhedsbrev

Konditionstestning

KonditionstestningVejledninger og beregnere - fra utrænet til elite.

Beregnere

Vælg en beregner fra listen
Tab dig med motion
Sådan og derfor kan motion hjælpe dig til et vægttab.

Generelt er der en enorm interesse hos danskerne for at slanke sig. Vi er modstandere af meget restriktive diæter, men går ind for en livstil, hvor man spiser sundt og har en naturlig glæde ved at motionere. Ved at motionere kan man tabe sig og alligevel spise sig mæt hver dag. Desuden er det ikke så usundt at være lidt overvægtig, men det er MEGET usundt ikke at motionere (se artikel om risiko og BMI).

Man skal passe på med at fokusere for meget på sin vægt. Mange vil øge deres muskelmasse, når de begynder at motionere mere, og derfor en den samlede vægt et dårligt udtryk for, hvor meget fedt man har tabt. Flere undersøgelser viser, at man selv med et beskedent vægttab på en "motionskur", kan opnå et bedre forhold mellem muskler og fedt end på en "sultekur".

Der findes desværre en del myter om hvordan man skal motionere for at tabe sig. Det vil vi prøve at rette lidt op på her, for det er synd og skam, at så mange tror, at den eneste rigtige slankemotion foregår ved lav intensitet i i lang tid. Dette er absolut ikke tilfældet!

De vigtigste facts:

  • Det gælder om at bruge mere energi end man indtager.
  • Det vigtigste er, hvor meget energi du får brugt - ikke hvordan du gør det

 

Et eksempel på hvorfor intensitet og intervaltræning er godt ifm. vægttab:

Person A træner kontinuert på 60 % i 20 minutter.

Person B træner intervaltræning i 20 minutter: 75 % i 3 minutters intervaller med 1 minuts pause - gentages 5 gange.

Indenfor den aktuelle træning har begge forbrændt ca. lige mange kilojoule, men....

  • Person B har får øget sin kondition mest, hvorved hun i efterfølgende træningspas kan forbrænde endnu flere kilojoule uden at det føles hårdere.
  • Person B får mest glæde af et øget stofskifte efter træningen, da hun har arbejdet med højere periodisk intensitet.
  • Person B har under træningen forbrændt en relativt større andel kulhydrater, MEN det bliver udjævnet efterfølgende, fordi relativt mere kulhydrat bliver brugt til genopfyldning af musklernes sukkerdepoter og relativt mere fedt bliver brugt til forbrænding.
 Generelt gælder følgende for motion og vægttab:
 
  • Man BEHØVER ikke at træne med høj intensitet. Almindelige dagligdags aktiviteter, såsom at cykle til arbejde og gå traveture er aldeles udemærket.
  • Utrænede vil ofte være NØDT til at træne på lav intensitet.
  • Det er godt at kombinere flere aktivitetsformer - og meget gerne styrketræning, intervaltræning og kontinuert aerob træning.
  • Det er bedre, at gå 2 raske ture på 15 min hver, end een langsom tur på 40 min.
  • Det er bedre at motionere 30 minutter 6 dage om ugen end 60 minutter 3 gange om ugen.
  • I motionscenteret er det bedre at fordele sin konditionstræning på f.eks trappemaskine, kondicykel og romaskine, fremfor at arbejde med lav intensitet i lang tid på kun trappemaskinen. Den samlede tid kan blive kortere (og føles meget kortere), samtidigt med, at det er nemmere at "holde dampen oppe".
  • Der er ingen mening i at tale om "fedtforbrændingszoner".
  • Hvis man har afsat f.eks. 20 minutter til sin træning, giver det under alle omstændigheder det bedste resultat, at prøve at arbejde med så høj intensitet som muligt i de pågældende 20 minutter.

God træning!

Referencer:
Postexercise energy expenditure and substrate oxidation in young women resulting from exercise bouts of different intensity.
Phelain JF, Reinke E, Harris MA, Melby CL
J Am Coll Nutr 1997 Apr;16(2):140-6

Comparison of energy expenditure elevations after submaximal and supramaximal running.
Laforgia J, Withers RT, Shipp NJ, Gore CJ

J Appl Physiol 1997 Feb;82(2):661-6

Exercise alone is an effective strategy for reducing obesity and related comorbidities.
Ross R, Freeman JA, Janssen I
Exerc Sport Sci Rev 2000 Oct;28(4):165-70

Effect of split exercise sessions on excess post-exercise oxygen consumption.
Kaminsky LA, Padjen S, LaHam-Saeger J
Br J Sports Med 1990 Jun;24(2):95-8

Effect of weight training exercise and treadmill exercise on post-exercise oxygen consumption.
Burleson MA Jr, O'Bryant HS, Stone MH, Collins MA, Triplett-McBride T
Med Sci Sports Exerc 1998 Apr;30(4):518-22


The effect of exercise intensity and duration on the oxygen deficit and excess post-exercise oxygen consumption.
Gore CJ, Withers RT
Eur J Appl Physiol Occup Physiol 1990;60(3):169-74


Effect of duration of exercise on excess postexercise O2 consumption.
Bahr R, Ingnes I, Vaage O, Sejersted OM, Newsholme EA
J Appl Physiol 1987 Feb;62(2):485-90

Effect of intensity of exercise on excess postexercise O2 consumption.
Bahr R, Sejersted OM
Metabolism 1991 Aug;40(8):836-41

Impact of exercise intensity on body fatness and skeletal muscle metabolism.
Tremblay A, Simoneau JA, Bouchard C
Metabolism 1994 Jul;43(7):814-8

Kommentarer (8)add comment

DEN VOLD TYKKE IDA!! sagde:

Hej... Jeg vil godt tabe mig? i; jeg vejer 47 kg. og er 165 cm høj.. Syndhedsplejeren siger jeg ikke skal tabe mig, men det syntes jeg!!! JEG ER MEGA FED!!!

21. maj 2010

Den fede... sagde:

Hej... Jeg vil rigtig gerne tabe mig 5-10 kg. Jeg syntes jeg er vold fed! Og jeg hader at man kan se mine deller!!! DEt ikke sjovt, det er belastende!! iii; ..
Jeg er 160 cm høj og vejer nok 59 kg!! Ej ved nu ikke?? Men vejer meget... Jeg har kraftige knogler men vil godt veje 54 kg igen...

21. maj 2010

nadja den 10 året sagde:

hej jeg er snart 11 år og jeg har brug far at tabe mig men hvordan skal jeg kunne gøre det ??????

27. januar 2010

olsen sagde:

heej jeg er en pige på snart 18 jeg vil gerne tabe mig hurtigt.. jeg spiser sundt men dyrker ikk motion.. jeg vil gerne have nogle råd om træning der ikk tager for lang tid men er intens.. så jeg kunne komme i form og smide nogle kilo i forløbet..

17. september 2009

ThomasMH sagde:

Hej

I to unger som gerne vil tabe jer, det handler om at spise sundt. Masser af grønsager, frugt, groft brød gerne rugbrød og så at spise flere mindre måltider. I skal tale med jeres forældre om det og de skal sørge for at I har adgang til sund mad. Derudover kan I selv tænke over at være aktive i hverdagen. Gå en tur hver dag på minimum en ½ time og sørg for at dyrke noget sport nogle gange om ugen. Sluk fjernsynet og pc'en og lav nogle aktive lege i stedet.

31. august 2009

farhat sagde:

hej jeg er en pige på 13 år jeg vejer 51 kilo, jeg vil meget gerne vide om det er for meget eller normal? + jeg vil gerne tabe mig mindst 5 kilo og hvad skal jeg gør:D?

29. august 2009

ahlam sagde:

hej jeg er 11 år og vejer 52 kilo og er tyk i maven meget hvordan skal jeg tabe mig jeg siger alltid imorgen men jeg gør det ikke´jeg vil tabe mig 15 kilo jeg sedder alltid hjemme går ikke udenfor men jeg vil tabe 15 kilo hvad skal jeg spise for at tabe mig 15 klo

27. august 2009

morten sagde:

... superfed artikel.. får skåret godt indtil kernen i det store fedtforbrændingsspm.. Og så endda formuleret let forståeligt med referencer så man kan undersøge problematikken yderligere.

Hvis nogen artikel skal kunne aflive myter er denne et godt eksempel.

05. juli 2006


Skriv kommentar
mindre | større

busy