Lupoman Posted July 25, 2008 Report Share Posted July 25, 2008 Er der nogen af Jer som har løbet i Østerådalen i Aalborg?Var lige ude at kigge idag, og på et skilt var der vist en gul rute, som skulle være 5,5km. en såkaldt "Østerådalen rundt"...Jeg har nu tegnet den nøjagtige rute i ruteopmåleren her på siden. Den siger 4,2km.Det er jo en ret stor forskel. Hvilken kan man så regne med er den rigtige??? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Draagekrik Posted July 25, 2008 Report Share Posted July 25, 2008 Det lyder som en ret vild forskel - 110% sikker på du har indtegnet den korrekte rute? I så fald skal du nok regne med ruteopmåleren, for de plejer at være relativt præcise... hvilken opmåler har du brugt?En lille fejlkilde kan være, hvis en rute er meget kuperet, hvilket opmåleren selvfølgelig ikke kan tage højde for... Men det skal da være noget af nogle stejle bjerge du løber på, hvis det skulle betyde 1,3 km til forskel! :oP Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Lupoman Posted July 25, 2008 Author Report Share Posted July 25, 2008 Nu har jeg ikke selv prøvet ruten endnu.Østerådalen mener jeg er ret flad faktisk.Jeg har tegnet den helt nøjagtig op med ruteopmåleren her på MOL. og den viste 4,2km.Kortet på Aalborg kommune hjemmeside er samme rute, men de skrive i teksten at den er 5,5km.Har taget et screenshot af begge ruter, og lagt dem oveni hinanden i photoshop. De ER identiske... Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Draagekrik Posted July 25, 2008 Report Share Posted July 25, 2008 Ja ja, hvis den er opmålt af offentligt ansatte, så er det jo ingen overraskelse, at det er upræcist! :)Men har lige tjekket mol's opmåler, og den ser ud til at være stortset identisk med den jeg selv bruger på http://keeponmoving.dk/ - som jeg i øvrigt synes er meget præcis!Du kan eventuelt dobbelttjekke ved at prøve iform's ruteopmåler: http://www.iform.dk/polopoly.jsp?d=1756&a=10447 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Lupoman Posted July 25, 2008 Author Report Share Posted July 25, 2008 Nu har jeg mølt den her på MOL, keeponmoving og iform.... Alle 3 steder siger 4,2km.Tror godt jeg kan regne med at 4,2km. er det rigtige..... Man burde kontakte Aalborg kommune.... Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Philty Posted July 26, 2008 Report Share Posted July 26, 2008 Nu har jeg mølt den her på MOL, keeponmoving og iform.... Alle 3 steder siger 4,2km.Tror godt jeg kan regne med at 4,2km. er det rigtige..... Man burde kontakte Aalborg kommune....Hvad med at tage en tur på ruten først. Men det lyder som en ganske og alt for stor forskel. Der må blive løbet nogle gode km-tider der! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Mr.Freeze Posted July 26, 2008 Report Share Posted July 26, 2008 Jeg plejer at måle mine ruter med min cykelcomputer. Jeg cykler ruten igennem et par gange præcis der hvor jeg løber, så er jeg sikker på at det er den rigtige distance . Og ja, jeg har også cyklet 1 km på det lokale stadions løbebane for at sikre mig at min cykelcomputer målte rigtigt Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.